Ločevanje odpadkov - bio odpadki
Ločevanje bio odpadkov
Med komunalnimi odpadki, ki se odlagajo, je delež biorazgradljivih odpadkov približno 25 odstotkov na gospodinjstvo. Z ločenim zbiranjem biološko razgradljivih odpadkov v rjavih zabojnikih ali na kompostniku se zmanjša količina mešanih odpadkov, manj nepravilno odloženih bioloških odpadkov pa pomeni tudi manj toplogrednih plinov. Biorazgradljivi odpadki se skladno z Uredbo o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom ne smejo odlagati na odlagališča, pač pa jih je treba predelati. V okviru javne službe za ravnanje z odpadki so zbrani odpadki oddani v ustrezno predelavo v kompostarno, kjer so predelani v kompost.
Kaj spada v rjav zabojnik?
- zelenjavni odpadki (zelenjavni olupki in odpadki vseh vrst zelenjave),
- olupki in ostanki sadja,
- kavna usedlina, kavni filtri in čajne vrečke,
- netekoči ostanki hrane (kruh, sir, salama, kosti, meso),
- jajčne lupine,
- pokvarjeni prehrambni izdelki (brez embalaže),
- papirnate vrečke, umazane od ostankov hrane
- robčki in brisače,
- rože, plevel, pokošena trava, stara zemlja lončnic,
- iztrebki domačih živali,
- ohlajen pepel, ki nastane pri gorenju drv.
Kaj ne spada v rjav zabojnik?
- jedilno olje in ostale maščobe,
- cigaretni ogorki,
- embalaža kamenja in peska,
- plastična in kovinska embalaža živil
Kaj je zeleni vrtni odrez?
Zeleni vrtni odrez so biološko razgradljivi odpadki z vrtov in parkov kot so odpadne veje, trava in listje (razen odpadkov od čiščenja površin), žaganje in lesni odpadki, če les ni obdelan s premazi ali lepili, ki vsebujejo težke kovine ali organske spojine.
Pomembno: uporabnikom, ki so vključeni v zbiranje in predelavo organskih odpadkov (torej tisti, ki imajo doma rjav zabojnik), je v zbirnem centru omogočeno brezplačno (oziroma brez doplačila) oddajati zeleni vrtni odrez (vejevje, listje, ipd.). Prevzem teh odpadkov je strošek v sklopu izvajanja javne službe ravnanja z biološko razgradljivimi odpadki, ki se uporabnikom ne zaračuna ob dovozu v zbirni center.
Nasvet: v kolikor uporabljate rjav zabojnik za odlaganje bioloških odpadkov, jih nikoli ne odlagajte v plastičnih vrečkah. V bolje založenih trgovinah kupite posebne vrečke, ki so v celoti izdelane iz biološko razgradljive folije (ali papirja) in le v tem primeru biološke odpadke odvrzite skupaj z vrečko.
Zanimivosti: 30% vseh odpadkov je biorazgradljivih. Evropejci vsak dan odvržemo za 16 olimpijskih bazenov hrane. Olupki, ogrizki, papirnati robčki se v naravi razkrajajo pol leta. (Vir: Slopak)
Ne spreglejte
V ponedeljek, 18. 11. 2024, se pričnejo investicijsko vzdrževalna dela na vodovodu na območju naselja Preserje pri Lukovici.